Strava

Nízkosacharidová Diéta | Keto Diéta | Liek Na Rakovinu

Diéta s nízkym obsahom sacharidov je v dnešnej dobe obľúbenou témou, od straty hmotnosti, zlepšovanie sústredenia, zvyšovanie energie až k znižovaniu zápalu. Ale môže strava s nízkym obsahom sacharidov zmeniť vašu genetiku, aby sa zabránilo alebo v niektorých prípadoch dokonca zvrátiť chorobu ako rakovina?

Existujú dve definície stravy s nízkym obsahom sacharidov, ale iba jedna znižuje riziko rakoviny.

Predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako môže strava s nízkym obsahom sacharidov pomôcť pri prevencií proti rakovine, cukrovke a ako môže zlepšiť spaľovanie tuku a kvalitu života,  musíme presne definovať, čo je “nízky obsah sacharidov”. Niektoré organizácie uvádzajú, že sacharidy by mali tvoriť až 45 až 65% celkového denného príjmu kalórií. Teda asi 300 gramov denne pre osobu, ktorá spotrebuje 2 000 kalórií denne.

Jedná sa o veľmi vysoké množstvo sacharidov za jeden deň. Napriek tomu, podľa organizácii je všetko pod 300 gramov sacharidov považované za stravu s nízkym obsahom sacharidov. Ako môžete vidieť, jesť podľa odporúčaní organizácii nebude mať vplyv na zdravotné benefity, ktoré hľadáte, ak máte chorobu ako rakovina.

Štúdie jasne ukazujú, že “strava s nízkym obsahom sacharidov” môže viesť k zvráteniu rakoviny alebo jej prevencie.

Ak jedávate stravu s nízkym obsahom sacharidov pre špecifické prínosy pre zdravie, ako je znižovanie zápalu v tele alebo prevencia rakoviny, potom 50 až 150 gramov denne sa považuje za nízku hladinu sacharidov. Tí, ktorí majú “ketogénnu” stravu, zvyčajne konzumujú menej ako 50 gramov denne, ale zas majú vysoký príjem zdravých tukov ako napriíklad kokosový olej a iné oleje, orechy a orechové masla, syry mliečne výrobky, avokádo, ryby a adekvátny príjem bielkovín.

Existuje dostatok dôkazov, ktoré dokazujú, že diéty so sacharidami okolo 100 gramov a v niektorých prípadoch veľmi nízko sacharidové “ketogénne” diéty môžu spomaliť rast nádorov doslova “vyhladovaním” rakovinových buniek ktoré potrebujú glukózu na prežitie. Jedna z najväčších štúdií, ktorá toto dokázala, bola v roku 2011 preskúmaná nemeckými vedcami vo Fakultnej nemocnici Würzburgu.

Štúdia ukázala, že:

Nízky príjem sacharidov vyhladuje rakovinové bunky.

Nízko-sacharidové stravovanie zásobuje telo voľnými mastnými kyselinami (alebo ketónmi), ktoré rakovinové bunky nedokážu absorbovať.

Diéty s nízkym obsahom sacharidov môžu znížiť hladinu glukózy v krvi, inzulínovú rezistenciu a hladiny inzulínového rastového faktora 1 (IGF1). IGF1 zvyšuje šancu na cukrovku, ako aj zápal v tele.

Ketogénna strava má spojitosť s elimináciou rakovinových buniek

Okrem dobrého zdravotného stavu, ktorý diéta s nízkym obsahom sacharidov ponúka, jeden nový výskum na zvieratách začal spájať vyššiu hladinu “ketónov” so spomalením rastu nádorových buniek. Tieto zistenia vedú vedcov k špekuláciám o tom, že ketóny môžu hrať úlohu pri zvrátení rakoviny na genetickej úrovni.

Ketóny sú produkované pečeňou pri strave s veľmi nízkym obsahom sacharidov a primeraným množstvom bielkovín. Pri nedostatku glukózy zo sacharidov bude telo získavať energiu, ktorú potrebuje tým, že bude využívať mastné kyseliny ako zdroj, čím vytvorí ketóny.

Ako už bolo spomenuté, rakovinové bunky nemôžu metabolizovať ketóny ako zdravé bunky. Spoločná štúdia medzi Universitami South Florida a Boston College sa rozhodla otestovať túto hypotézu na myšiach. Zistili, že rýchlo sa rozširujúce nádory rakoviny kože sa znížili, keď myši dostali suplementáciu ketónov.

 

Nízko-sacharidové stravovanie môže prekonať genetické chyby, ktoré môžu viesť k rakovine.

Ďalšie štúdie sa zamerali na to, ako konkrétne ketóny menia genetiku. Výskumníci na Arizonskej štátnej univerzite v Tempe v Arizone zistili, že ketogénna strava spôsobila genetické zmeny v nádorových bunkách. Najmä vysoké hladiny ketónov ovplyvnili gény, ktoré sa podieľajú na produkcii “reaktívnych foriem kyslíka” (ROS), ktoré spôsobujú poškodenie DNA. Prítomnosť ketónov výrazne znížila produkciu ROS v rakovinových bunkách. A nakoniec, výskumníci v iných oblastiach objavujú spôsoby, ktorými ketóny môžu epigenetický zdokonaliť zdedené poškodenia DNA. Štúdia, ktorá sa uskutočnila na Univerzite Johns Hopkins a bola publikovaná v januári 2017 zistila, že ketogénna strava môže “otvoriť” DNA na zlepšenie duševnej funkcie u myší, ktoré majú stav, akým je Kabukiov syndróm u ľudí.

Strava s nízkym obsahom sacharidov (dlhodobo) nemusí byť pre všetkých vhodná.

Ak sa rozhodnete vyskúšať nízkosacharidovú alebo ketogénnu diétu, mali by ste si byť vedomí aj  rizík, najmä ak idete na dlhú dobu vyskúšať tento druh stravovania alebo ste tehotná. Štúdie ukázali, že nízka hladina sacharidov počas tehotenstva môže spôsobiť vrodené chyby dieťaťu.

Okrem toho mnohí odborníci poukázali na to, že pacienti s rakovinou by nemali byť  “bez zdroju glukózy” príliš dlho, pretože glukózové proteíny sú tiež potrebné na intracelulárnu signalizáciu zdravých buniek. Je tiež veľmi dôležité poznať zdravotný stav obličiek a sledovať vyváženosť minerálov a vitamínov.

Kým ketogénna strava môže byť krátkodobo veľmi účinná, konzumácia stravy s malým množstvom sacharidov (pod 100 g) nemusí byť dlhodobou najlepšou voľbou.

Ak existuje jedna vec, ktorú som sa naučil za posledné roky študovania výživy je, že neexistuje žiaden “jediný druh stravovania pre všetkých”.Nikolas Molnár

Nikolas Molnár

Spisovateľ a expert

Od detstva som bol vedený k športu. Počas základnej školy som sa venoval basketbalu a neskôr po zranení členku cvičeniu. Spočiatku to bolo len preto, aby som vyzeral lepšie a teda mal obdiv ľudí. Po pár rokoch som si uvedomil, že ma nebaví hnať sa za ,,kockami na bruchu“, ale oveľa viac ma naplňuje pomáhať ľuďom. Začal som prvým trénerským kurzom fitness trénera a pokračoval ďalej. Vedel som že byť úspešný tréner a výživový poradca si žiada viac ako jedno školenie, ktoré si človek spraví za jeden víkend. V tejto dobe mám viacero certifikátov aj zo zahraničia, ktoré mi pomohli byť o krok bližšie k môjmu cieľu. Momentálne som tretím vlastníkom certifikátu na Slovensku, školenia Precision Nutrition Level1, ktoré je pôvodom z Kanady. Do vzdelávania dávam veľa času a peňazí, len aby som vedel vždy poskytnúť najkvalitnejšie informácie a mal veľa spokojných klientov.


Chcete si objednať naše produkty? Pozrite si naše najaktuálnejšie akcie tu... Kúp Teraz