AKCIA 1+1 NA VIAC AKO 200 PRODUKTOV | Zľava sa aplikuje automaticky
+EXTRA 35% NA OSTATNÉ PRODUKTY | Použite kód: SK35

Proteín pre začiatočníkov

PREČO SA OPLATÍ UŽÍVAŤ PROTEÍNOVÉ DOPLNKY VÝŽIVY?

Často sa stretávame s názorom, že proteínové prášky sú určené len pre kulturistov. Vezmime to pekne po poriadku: účelom bielkovín je pomáhať regenerovať svalovú hmotu a podporiť jej nárast. Nebojte sa, nemusí to hneď znamenať, že sa z vás stane "hrubokrký vlašský orech".

Najpredávanejšie

Časté otázky
Bohužiaľ, vo svete fitness priemyslu aj v dnešnej dobe neustále koluje ohromné množstvo mylných informácií a mýtov. Aby sme vám uľahčili hľadanie odpovedí na rôzne otázky, nižšie sme si pre vás pripravili odpovede na tie najčastejšie.

Proteín sa v tele využije tromi spôsobmi: podporí budovanie svalovej hmoty, ochráni ju pred poškodením a postará sa o jej regeneráciu. Ak sa snažíte nabrať svaly, proteínový kokteil je tou správnou voľbou. Podporí zároveň vašu regeneráciu. Je to chutný a efektívny doplnok, ktorý je finančne nenákladný.

Ak budete dodržiavať diétu so zvýšeným príjmom bielkovín, môžete tak prispieť k zväčšeniu svalovej hmoty. Nezabúdajte však, že na efektívne naberanie svalov budete musieť zakomponovať aj silový tréning. V opačnom prípade môžu byť prebytočné bielkoviny a kalórie z vašej stravy uložené vo forme tuku.

Najskôr si musíme povedať, aký je rozdiel medzi bežným proteínovým kokteilom a náhradou stravy vo forme kokteilu. Proteínový kokteil je vyrobený za účelom podpory nárastu svalov a ich regenerácie. Z tohto dôvodu nie je proteínový kokteil náhradou každodenného jedla. Proteín môžete užívať v rámci vyváženej a pestrej stravy. Hlavnou úlohou proteínu je poskytnúť vám vysoké množstvo bielkovín, avšak nemusí obsahovať ostatné životu dôležité živiny.

Náhrada stravy vo forme kokteilu to má už v názve. Je to doplnok výživy, ktorý obsahuje vyvážený pomer zdravých živín. Je to prospešný doplnok, ktorý je plnohodnotnou náhradou bežného jedla. Aj pri užívaní takýchto kokteilov by ste mali mať na mysli, že základom je bežná strava, nie kokteil.

Proteínový kokteil je zdrojom energie rovnako ako ostatné výživové doplnky. Ak budete dlhodobo prijímať vyššie množstvo bielkovín než koľko skutočne potrebujete, riskujete tak ukladanie prebytočnej energie vo forme tuku. V prípade, že si chcete udržať vyšportovanú postavu, odporúčame siahnuť po proteínoch so zníženým obsahom sacharidov a tukov. Závisí to len od vašich preferencií a individuálnych výživových potrieb.

12 chutných receptov plných bielkovín | Tipy nazdravé a vyvážené jedlá


Nie je pravda, že proteín môžete piť výhradne po tréningu. Nie je pravda ani to, že ho musíte rozmiešať jedine vo vode. Proteín si môžete vychutnať ako súčasť bežnej stravy– je jedno, či to bude ráno, na obed alebo večer.

Pripravili sme si pre vás niekoľko kreatívnych receptov, ktoré vás podporia na ceste za vaším snom.

Čítajte