Suplementy

Doplnky výživy | Suplementy, ktoré nepoznáte, ale mali by ste!

Vítam vás zas a opäť. Dnes sú tu pre vás 4 suplementy, ktoré pravdepodobne nepoznáte a možno ste o nich ani nikdy nepočuli, ale stoja za vyskúšanie! Poďme na to.

Je dobré začať vtipom. Pre tých čo ešte neodišli, pokračujeme.

1.   D-Aspartic Acid

Po slovensky „kyselina D-Asparágová“, skratka D-AA , alebo aj DAA.

„D-AA can be used as a testosterone booster for infertile men, and by athletes as a temporary booster.“ [1] (Voľný preklad: D-AA môže byť použitá na zvýšenie hladiny testosterónu u neplodných mužov, alebo u športovcov, ako dočasný suplement na zvýšenie hladiny testosterónu.) Hovorí asi za všetko. Za mňa má DAA, čo sa účinku týka, 7 z 10 bodov. Nájdete aj na stránke Myprotein TU.

2.   L-Carnosine

Po slovensky L-Karnozín je v podstate produkt Beta Alaninu. „When beta-alanine is ingested, it turns into the molecule carnosine, which acts as an acid buffer in the body.“ [2] (Voľný preklad: Potom ako sa Beta Alanin vstrebe, premení sa na molekuly Karnozínu, ktorý pôsobí ako roztok redukujúci kyslosť v tele). „Carnosine is stored in cells and released in response to drops in pH.“ [2] (Voľný preklad: Karnozín je uchovávaný v bunkách a je uvoľňovaný v spojitosti s poklesom pH). Keďže práve pokles pH môže za to, že nás začnú bolieť svaly, umožní nám týmto trénovať dlhšie a intenzívnejšie (v minulosti som spomínal, že práve laktát spôsobuje bolesť vo svaloch. „Hromadění laktátu samo o sebě není příčinou svalové únavy a bolestivosti, tou je pokles pH.“ [5] Na základe tohto sa ospravedlňujem za chybne uvedené údaje. Celý život sa učíme) Taktiež má “anti-starnúce“ účinky. Ja osobne to miešam s Beta Alaninom a za mňa má L-Karnozín 10 z 10 bodov. Nájdete aj v shope Myprotein TU.

3.   Agmatine

Agmatin je produkt z Argininu. „Agmatine is considered to be a neurotransmitter and neuromodulator.“ [3] (Voľný preklad: Agmatin je považovaný za neurotransmiter a neuromodulátor). Z uvedeného je jasné, že pôsobí v nervovej sústave, čím má “prístup“ ku zaujímavým účinkom. Hlavný jeho účinok je, že tlmí „neuropatickú bolesť“ (čo pre nás nie je až tak zaujímavé) a ďalšie preukázateľné účinku sú, že podporuje kognitívne funkcie a zabraňuje mŕtvici. Všeobecne je v športe spájaný s napumpovaním svalov a potláčaním bolesti. Každopádne môj názor je, že za vyskúšanie stojí. Dávam mu 6 z 10 bodov. Tento suplement bohužiaľ na Myprotein nenájdete.

4.   Maca

Maca je obyčajná rastlinka rastúca v Peru. „Maca has traditionally been used as an aphrodisiac.“ [4] (Voľný preklad: Maca je bežne používaná ako afrodiziakum). Hmm… To znie dobre, nie? Avšak… „It does not work through hormones, and does not increase testosterone or estrogen.“ [4] (Voľný preklad: Nepôsobí cez hormóny a nezvyšuje hladinu testosterónu ani estrogénu). No smola… Aj keď som zástanca vedeckého potvrdenia účinku, tak stále tvrdím to, že aj keď štúdia vyvráti účinok, neznamená to hneď, že daná vec nefunguje. Macu som zatiaľ neskúšal, ale počul som na ňu skvelé referencie, takže si myslím že za pokus v našom prípade dáte 9€, čo nie je až tak moc. Pri najhoršom budete mať aspoň sex dobrý. Nájdete aj na Myprotein TU.

Za mňa všetko. Snáď som vás obohatil o užitočné informácie, ktoré sa vám zídu pri ďalšom nákupe.

 

Všetci už vieme, aké sú bežné suplementy a ako nám vedia pomôcť. Koľko ľudí však ovláda informácie o ďalších suplementoch, ktoré nie sú tak medializované a všemožne známe? Prinášame vám základnú a trochu aj rozšírenú charakteristiku doplnkov výživy, ktoré nie sú možno tak “slávne”, no za to vám vedia perfektne podporiť progress.


Použitá literatúra

[1] Examine.com. D-Aspartic Acid. Online dostupné na: https://examine.com/supplements/d-aspartic-acid/

[2] Examine.com. Beta-Alanine. Online dostupné na: https://examine.com/supplements/beta-alanine/

[3] Examine.com. Agmatine. Online dostupné na: https://examine.com/supplements/agmatine/

[4] Examine.com. Maca. Online dostupné na: https://examine.com/supplements/maca/

[5] Miroslav Ledvina a kolektiv. 2009. Biochemie pro studující medicíny I. díl. Univerzita Karlova v Praze – Nakladatelství Karolinum. ISBN 978-80-246-1416-8Andrej Preťo

Andrej Preťo

Spisovateľ a Expert

S cvičením som začal už vo svojich 14 rokoch, avšak až v 19 rokoch som začal tento šport brať s vážnym prístupom a dokonca som sa v roku 2015 zúčastnil mojej prvej súťaže na Majstrovstvách Slovenska v klasickej kulturistike juniorov, kde som obsadil 3. miesto. Dá sa povedať, že cvičenie a všetko okolo toho je už neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Cvičeniu som obetoval pol života, väčšinu svojich peňazí a viac ako polovicu svojho voľného času, ale vôbec to neľutujem. Cvičenie nie je pre mňa len obyčajný šport, hobby, alebo životný štýl, ale tiež aj veda. Študovanie a poznanie cvičenia a fitness pomocou vedy je pre mňa cestou za lepšími výsledkami.


Andrej v súčasnej dobe miluje...


Chcete si objednať naše produkty? Pozrite si naše najaktuálnejšie akcie tu... Kúp Teraz